k-36

Każda nowa mama powie Ci, że dobry laktator może być bardzo pomocny. Oto klika powodów dlaczego.

 

Podtrzymuje produkcję mleka

Obecnie wiele kobiet wraca do pracy niedługo po tym, jak urodzą dziecko. Podtrzymywanie produkcji mleka, kiedy jesteś z dala od swojego dziecka pomaga Ci kontynuować karmienie własnym mlekiem i uniknąć kosztów oraz negatywnych skutków zdrowotnych związanych z karmieniem mlekiem zastępczym. Używanie laktatora daje Ci pewną elastyczność ponieważ możesz wrócić do pracy, a Twoje dziecko nadal może być karmione Twoim mlekiem.

 

Ułatwia dziecku uchwycenie piersi

Czasami pierś matki jest zbyt pełna, by dziecko bez trudu mogło ją uchwycić. Odciąganie pokarmu przez kilka minut zmiękcza Twoją pierś i brodawkę na tyle, że Twojemu dziecku łatwiej jest ją uchwycić.

 

k-6

Obecnie na rynku jest duży wybór dobrych laktatorów. Zanim jednak wydasz pieniądze na zakup jednego z nich, warto jest dowiedzieć się czego szukać, a czego unikać.

 

Laktatory szpitalne

Laktator szpitalny jest polecany, kiedy dziecko nie jest jeszcze karmione piersią i laktator musi być wystarczająco efektywny, by ustanowić pełną produkcję mleka. Takie laktatory - najczęściej wypożyczane lub czasami udostępniane przez placówki zdrowotne - używane są wtedy, gdy dzieci urodzone są przedwcześnie, są chore lub z innych powodów nie są karmione piersią. Chociaż laktator szpitalny może być używany przez wiele kobiet, każda z mam podłącza do niego swój własny zestaw laktacyjny, do którego jej mleko jest oddzielnie odciągane.

k-35

Utrzymanie Twojego laktatora w czystości nie zajmuje zbyt wiele czasu. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uprościć dbanie o laktator - dzięki czemu możesz spędzać więcej czasu ze swoim dzieckiem.

 

Wysterylizuj części laktatora Ameda przed pierwszym użyciem.

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli Twój zestaw laktacyjny nie jest oznaczony jako "sterylny", włóż wszystkie części, które mają kontakt z mlekiem do garnka, zalej wodą i gotuj przez 20 minut, zanim po raz pierwszy użyjesz laktatora. Jeżeli nie dostałaś w szpitalu lub od lekarza innych zaleceń, to nie ma potrzeby robić tego ponownie.

k-42

Składanie osobistego zestawu laktacyjnego Ameda jest prostą czynnością i nie wymaga wiele czasu. Zestaw, który kupiłaś może być sterylny lub niesterylny. Jeżeli Twój zestaw oznaczony jest jako sterylny, możesz go otworzyć i od razu zacząć używać. Jeżeli zestaw nie jest sterylny, należy najpierw wygotować w wodzie przez 20 minut wszystkie jego części z wyjątkiem przewodów, złączki przewodów i zatyczki membrany.

 

Składanie zestawu laktacyjnego Ameda: (zanim zaczniesz składać zestaw, dokładnie umyj ręce wodą z mydłem)

  • Nałóż biały wentylek na wystającą część wewnątrz dolnego pierścienia lejka.
  • Przykręć butelkę na mleko do lejka (zamiast butelki możesz przymocować woreczek).

k-45

Każda matka potrzebuje dobrze dopasowanego lejka dla większego komfortu i lepszego wypływu pokarmu. To co determinuje wielkość lejka - i Twój rozmiar - to szerokość otworu lejka. Aby mieć jakieś wyobrażenie, jaki jest Twój rozmiar lejka porównaj wielkość swojej brodawki do monety dwuzłotowej. Jeżeli Twoja brodawka jest szersza niż dwuzłotówka, prawdopodobnie będziesz potrzebować lejka większego niż standardowy. Ale ponieważ pierś się zmienia kiedy odciągasz pokarm, narzędzia pomiarowe nie są najbardziej odpowiednim wkaźnikiem.

 

Najlepszym sposobem, by sprawdzić dopasowanie lejka jest obserwowanie brodawki podczas odciągania pokarmu. Mając dobry rozmiar lejka powinnaś widzieć wolną przestrzeń wokół brodawki, kiedy porusza się swobodnie w tunelu lejka.

k-46

Mając już laktator, możesz rozpocząć odciąganie mleka w dowolnym momencie. W dwóch pierwszych tygodniach po porodzie, możesz czasami chcieć odciągać pokarm, aby łagodzić objawy obrzmienia piersi - możesz zachować to mleko, ale nie przesadzaj z tym. Odciąganie dużej ilości mleka w tych pierwszych tygodniach daje Twojemu ciału sygnały, że masz trojaczki i musisz produkować ogromne ilości mleka. Choć może to brzmi jak coś dobrego, to może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z piersiami, takich jak zatkanie przewodów mlecznych i obrzmienie piersi.

 

Gdy dziecko jest trochę starsze, możesz dodać odciąganie pokarmu do swoich codziennych zajęć. Chociaż nie jest to konieczne, to jednak wygodne, aby przed powrotem do pracy, mieć trochę zapasów odciągniętego mleka. Uwaga – ważne jest abyś przeczytała dokładnie informacje na temat prawidłowego sposobu wykorzystania zamrożonego zapasu mleka! Rozpocznij od odciągania mleka o tej samej porze każdego dnia, najlepiej jeśli zaczniesz co najmniej dwa tygodnie przed powrotem do pracy.

k-38

Ilość odciąganego przez Ciebie mleka może być różna. Oto niektóre z czynników, które na to wpływają:

  • Wiek Twojego dziecka. Jeśli karmienie piersią przebiega właściwie, produkujesz więcej mleka kiedy dziecko ma jeden miesiąc, niż wtedy gdy ma jeden tydzień.
  • Czas od ostatniego karmienia piersią lub odciągania pokarmu.
  • Pora dnia. Większość mam odciąga więcej pokarmu rano.

k-28

Kiedy powinnaś odciągać pokarm, jeżeli jesteś w domu ze swoim dzieckiem i karmiesz je piersią?

Oto pewne wskazówki, które mogą się okazać pomocne:

  • Spróbuj odciągać pokarm rano. Większość kobiet uzyskuje wtedy więcej mleka.
  • Odciągaj mleko 30-60 minut po karmieniu i przynajmniej godzinę przed następnym karmieniem. Dzięki temu zostanie dużo mleka do nakarmienia Twojego dziecka.

 

Jeżeli Twoje dziecko chce jeść zaraz po tym jak odciągnęłaś pokarm, nie wahaj się. Niektóre dzieci są cierpliwe i mogą jeść dłużej, żeby dostać tę ilość mleka, którą potrzebują.

k-44

Aby odciągać więcej mleka możesz nie potrzebować dużej siły ssania. Ustaw swój laktator na najwyższej sile odciągania, która jest dla Ciebie komfortowa i nie większej (Jeżeli zaciskasz zęby, to znaczy że ustawiona jest zbyt duża siła. Odciąganie pokarmu nie powinno boleć!)

Odciąganie pokarmu nie jest jak picie napoju przez rurkę. Używając rurki do picia im mocniej ciągniesz, tym więcej dostajesz. Podczas odciągania pokarmu większość mleka wypływa tylko wtedy, gdy nastąpi odruch wypływu pokarmu. Bez pojawienia się tego odruchu większość mleka pozostaje w piersiach.

Co to jest odruch uwolnienia pokarmu ?

  • Hormony powodują, że mięśnie w piersiach kurczą się, a przewody mleczne rozszerzają się.
  • To powoduje, że mleko jest wypychane z piersi.

k-4

Niektóre kobiety zakładają, że odciąganie pokarmu musi sprawiać ból. W żadnym razie! Ból podczas odciągania pokarmu oznacza, że coś musi zostać zmienione. Co powoduje ból? Dwie najczęstsze przyczyny to: 1) ustawiona zbyt duża siła odciągania 2) źle dopasowany lejek.

 

Ustawienie siły odciągania laktatora. Po pierwsze, największa siła ssania, nie zawsze pozwala odciągnąć najwięcej mleka. W rzeczywistości zbyt duże ssanie może właściwie spowolnić wypływ mleka. Ustaw siłę odciągania laktatora na najwyższym komfortowym dla Ciebie poziomie i nie więcej (jeżeli zaciskasz zęby, ssanie jest zbyt mocne!).

Odciąganie mleka nie jest jak picie napoju przez rurkę. Używając rurki im mocniej ciągniesz, tym więcej napoju dostajesz. Kiedy odciągasz pokarm, większość mleka wypływa tylko wtedy, gdy pojawi się odruch uwolnienia pokarmu. Bez wystąpienia tego odruchu większość mleka pozostaje w piersiach.

k-11

Matki są często zdezorientowane i zdenerwowane kiedy zaczynają używać innego laktatora i okazuje się, że odciągają mniej mleka. Dlaczego to zdarza się tak często? Krótką odpowiedzią na to jest: ponieważ uwarunkowanie jest bardzo ważną częścią odciągania pokarmu.

 

Niektóre matki osiągają świetne rezultaty przy pomocy każdego laktatora, ale w przypadku wielu innych wypływ mleka jest powolny do czasu aż nabiorą pewnej wprawy w używaniu laktatora. Dlaczego? Ponieważ w odciąganiu pokarmu chodzi nie tylko o siłę ssania. Duże ilości mleka można uzyskać tylko, gdy pojawi się odruch wypływu pokarmu. Odruch ten występuje gdy hormon - oksytocyna - zostaje uwolniony w mózgu matki.

k-50

Użyj przedstawionej poniżej tabelki jako wskazówki dotyczącej czasu przechowywania odciągniętego mleka.

 

Mleko nie powinno ulec zepsuciu przed upływem czasu, jaki jest tu podany, ale im dłużej mleko jest przechowywane, tym więcej wartości odżywczych traci. Żywe elementy w mleku matki zabijają bakterie, sprawiając że jest ono trwalsze i może być dłużej przechowywane

 

k-53

Życie z noworodkiem jest gorączkowe. Do tego dodaj sprzeczne informacje, jakie czasem otrzymujesz na temat opieki nad dzieckiem - to może naprawdę namieszać w głowie. W Amedzie często otrzymujemy telefony od matek, które próbują dojść do ładu z różnymi zaleceniami dotyczącymi przechowywania mleka. Których wskazówek powinny przestrzegać?

 

Dlaczego zalecenia różnią się?

 

Dlaczego eksperci nie są zgodni? Po pierwsze badania potwierdzają, że Twoje mleko nie zepsuje się przed upływem czasu, który jest tu podany. Ale im dłużej Twoje mleko jest przechowywane, tym więcej witamin traci. Dlatego niektóre książki na temat karmienia piersią podają krótszy czas przechowywania pokarmu.

k-13

Być może znasz już zalecenia Amedy dotyczące przechowywania mleka, ale wiele mam chce wiedzieć więcej. Oto pewne dodatkowe informacje, które możesz uznać za przydatne.

 

Jak ciepło jest w Twoim pokoju ?

W zaleceniach podane jest, że świeżo odciągnięte mleko może być trzymane bez chłodzenia do 10 godzin, jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest 19-22ºC (66-72ºF). Jeżeli w Twoim pokoju jest cieplej, zalecenia zmieniają się. W pokoju o temperaturze 26º C (79ºF) mleko zachowuje świeżość krócej 4-6 godzin.

 

Z pokoju do lodówki i do zamrażarki.

Jeżeli Twoje mleko stoi w temeraturze 19-22ºC (66-72ºF) do 10 godzin, możesz potem włożyć je do lodówki i przechowywać je tam do 8 dni. Po 8 dniach w lodówce mleko nadal może być zamrożone. Świeże mleko, które zostało schłodzone może zostać dodane do zamrożonego mleka o ile dodasz mniej mleka, niż już było zamrożone.

k-54

Jednym z najczęściej zadawanych mi przez matki pytań jest: jaki jest najlepszy sposób podgrzewania lub rozmrażania odciągniętego mleka?

 

Starsze, większe dziecko jest w stanie pić chłodne mleko, ale mleko dla małego dziecka musi być ciepłe. Jeżeli noworodek zostanie nakarmiony zimnym mlekiem, może to obniżyć temperaturę jego ciała. Mleko powinno być podane dziecku, kiedy jego temperatura jest pomiędzy temperaturą pokojową a temperaturą ciała.

 

Kiedy podgrzewasz schłodzone lub rozmrażasz zamrożone mleko, utrzymuj niską temperaturę ciepła. Wysoka temperatura niszczy te składniki Twojego mleka, które zapewniają zdrowie dziecku.

Strona używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Serwis korzysta z plików cookies

 

1. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

 

2. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

 

3. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:

a. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości

b. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła

c. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google

 

4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

 

5. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.

 

6. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

 

7. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.

 

8. Zalecamy przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach np. Polityka ochrony prywatności Google Analytics.

 

9. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.